vintage halı

El Dokuma Eskitme Vintage Halılar

Vintage Halı Modelleri

Görünümleri ile bulundukları ortamın havasını kayda değer oranda değiştiren vintage ve eskitme halı modellerinin en önemli özelliği, %100 doğal malzeme kullanılarak üretilmeleridir. Anadolu’nun farklı yerlerindeki göçebe toplumların yaşamlarının bir parçası olan küçükbaş hayvanlardan elde edilen yünlerle el tezgâhlarında dokunan halılar, belirli aşamalardan geçerek vintage hale getirilir. Bu ürünler, kendilerini özel kılan renklerini ise kök boyalarına borçludur. Dolayısıyla uzun yıllar boyunca canlı görünümlerini rahatlıkla koruyabilirler.

Vintage Halı Nasıl Yapılır?

Vintage yolluk ve halı modellerinin yapımında farklı teknikler uygulanır. Çoğu üretici, eskitme efekti ile halının görünümünü dikkat çekici hale getirmek amacıyla güneşte bekletme yöntemini tercih eder. Bu yöntem, aynı zamanda yeni halıların görünümüne derinlik katma amacıyla da kullanılır. Halı, bekleme sürecinin ardından yeniden atölyeye götürülür ve hav yüksekliği tıraşlanır. Böylece bir kilim kadar ince hale gelen halının dayanıklılığı artar.

Vintage Halı Nasıl Yıkanır?

Vintage halınızı yıkarken el dokuması ürünler için geçerli yöntemleri uygulayabilirsiniz. Yani kirden ve tozdan arındırmak amacıyla kesinlikle suyla yıkamamalısınız. Eğer bu detaya dikkat edilmezse, halının boyası suda çözülebilir. Dolayısıyla yıkama gerektiren durumlarda profesyonel yardım almak, en doğru karar olacaktır. Rutin temizlik içinse haftada bir ya da iki kez elektrik süpürgesi ile süpürmek yeterlidir. Bu yöntem yerine halıyı silkerseniz, esnemesine yol açabilirsiniz.

Üzerine herhangi bir sıvı döküldüğünde ise hızlı hareket etmeniz gerekir. Sıvının derine işlemesini engellemek için önce döküldüğü yere emiciliği yüksek bir bez ya da kâğıt havlu yayabilirsiniz. Leke bırakma ihtimali varsa kimyasal temizlik ürünleri yerine doğal solüsyonlar kullanabilirsiniz. Sıvı dökülen yerin kuruması içinse ortamı havalandırmak yeterlidir. Zira aynı sonucu almak amacıyla güneş altında kurumasını beklemek, halının özgün niteliklerinin kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

 

Vintage ve eskitme halı modelleri, doğallığı ön plana çıkaran yapıları nedeniyle tercih edilir. El dokuması birçok üründe olduğu gibi bu halılarda da yün iplik kullanılır. Üretim aşamasındaki bu tercihten dolayı yoğun trafiğin olduğu yaşam alanlarında rahatlıkla kullanılabilirler. Vintage ürünlerde ayrıca makine halılarından farklı olarak ilmek başına düşen düğüm sayısı yüksektir. Yapım yıllarının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen keçelenme, aşınma gibi kullanım deneyimini olumsuz etkileyen sorunlara yol açmazlar. Kir tutmamaları nedeniyle çocuklu aileler ve alerjik bünyeye sahip bireyler için ideal seçeneklerdir.

Shopping Cart